Den 10. desember var det julemarked i gågata i Lillehammer. Det kostet 500 kroner å leie en bod. Ida, Jack og jeg benyttet oss av dette, og gikk til anskaffelse av en. Jeg skulle selge kort, Ida hjemmelagde glass-smykker og Jack skulle steke vafler. Jeg hadde forberedt meg grundig. I ukesvis lagde jeg kort som om livet mitt avhang av det. Jeg kjøpte en labelmaker slik at jeg kunne prise kortene; 30 kr for 3D-kort og 20 kr for vanlige. Det er greit å ikke ta for mye for dem når man står på et julemarked. Man selger mer da.

Et lite utvalg av kortene jeg lagde.

Gaver og julekort.
Ettersom den gamle esken jeg oppbevarte julekortmateriell i gikk i stykker, malte jeg et skrin fra polet. Jeg ble ganske fornøyd med resultatet.

Jeg malte skrinet med svart tavlemaling utenpå og turkis innvendig.
Inne i mellom all julekortlagingen hadde jeg også tid til å være litt sosial. Det ble blant annet en vinkveld med Fozzy. Det var koselig. Vi tok turen innom Felix da vi hadde sittet hos meg lenge nok. Les: da all alkoholen var drukket opp.
Så opprant altså dagen for julemarkedet. Kortene var ferdig priset og plassert pent og pyntelig i polkassa si.
Jeg hadde tatt frem varme ullklær. Jeg var forberedt på å stå ute i mange timer. Jeg var kledd i ull fra topp til tå. Til og med ulltrusa var på plass. Den er så langt fra sexy som man kommer, men god og varm er den. Jeg hadde på meg en langarmet ullgenser innerst, for øvrig ikke min genser. Lars, ikke Bjørtuft, men Giæver, glemte den igjen for mange år siden. Den er min nå. Slik blir det gjerne med klær som ligger for lenge hos meg. De blir enten gitt bort eller får bo i klesskapet mitt. Over Larsgenseren hadde jeg to gensere og en romslig jakke. Ettersom det å stå oppreist i flere timer kan ta på, hadde jeg med meg en liten krakk til å sitte på. Jeg måtte gå i to omganger, men endelig var alt på plass. Jeg hadde med meg et vaffeljern også, slik at Jack kunne steke vafler. De var gode. Han solgte mange av dem, selv om Ida og jeg gjorde et lite innhugg.

Stemningsrapport fra boden vår.

God stemning . Kan ha en sammenheng med gløggen med rødvin, uten gløgg som vi hadde med oss.

Ida hadde med nisseluer til oss.
Vi solgte vafler, smykker og kort med stor entusiasme. Det var mange folk i gatene, også turister. Vi kunne ha solgt mer, men også mindre. Etter å ha trukket fra veksel og leie av bod, gikk jeg i overskudd med 383 kroner. Jeg har ikke regnet på hvor mye jeg har brukt i alt på å lage kortene, men jeg tenker ikke så mye på det, da jeg sikkert hadde laget julekort uansett.
Da vi hadde stått i 8 timer, og føttene var mer isblokker enn føtter, tok også vi kvelden. Vi dro ut for å spise på Heim for å unne oss noe godt etter den artige, men noe kalde opplevelsen. Etterpå dro de glade nissene og Fozzy, som joinet oss, hjem til meg for å drikke litt vin og skravle. Jane dukket opp etter hvert også. Vi dro ut på byen på Brenneriet. De har pusset opp der, og det har blitt gjort om fullstendig. Vi møtte på Lars, Rita og andre kjentfolk i køen inn. Vi slo oss sammen med dem og satt der litt før Jane, Ida, Fozzy, Jack og jeg dro videre til Hytta for å danse. Det er ikke noe dansegulv på Brenneriet lenger, men de har husker, hele to stykker. Jeg måtte naturligvis benytte sjansen til å huske litt. Det var kjempegøy, ja rett og slett helt genialt. På Hytta var det mange folk og god stemning. Vi danset, drakk og hadde det gøy. Fozzy ble sulten og dro for å kjøpe mat. Vi andre ble til det stengte og stakk så hjem til meg. Jack sov på sofaen og Ida gikk opp til seg selv. Jane tok en drosje hjem. Søndagen var det søppelmat, vin og Black Books på menyen. Ida kom ned for å sosialisere med oss. Etter hvert kom også Remi bort. Det var en veldig koselig søndag.